در مورد نهال اصلاح‌شده چه می­‌دانید؟

تفاوت نهال اصلاح شده و اصلاح نشده

احتمالاً بارها در مورد گیاهان اصلاح‌شده یا محصولات ترا ریخته شنیده‌­اید؛ بذر این گیاهان به روش­‌های مختلف اصلاح‌شده و کاشت می­شوند. مزایایی که گیاهان اصلاح‌شده نسبت به گیاهان عادی دارند باعث شده که خرید نهال اصلاح‌شده در میان کشاورزان و باغداران نیز طرفدار پیدا کند. تنوعی که اصلاح بذر در نهال­‌های مثمر و غیر مثمر ایجاد می­‌کند باعث توجه هر چه بیشتر مردم به این نوع گیاهان شده است.

اصلاح گیاهان به‌صورت طبیعی نیز صورت می­‌گیرد بدین شکل که گیاهان خود پس از چشیدن آسیب و آب‌وهوای سخت به‌طور طبیعی و طی سال­های متوالی خود را اصلاح می­‌کنند تا با محیط سازگاری پیدا کنند. اصلاح بذر می­تواند تأثیرات متفاوتی بر گیاه بگذارد. برای مثال ممکن است اصلاح بذر درخت گلابی باعث شود که نهال آن سریع­تر به درخت مثمر تبدیل شود یا گیاهان غیرمثمر مثل پیچک‌­های زینتی باعث تغییر رنگ گل آن شود. درهرحال بشر با دست بردن در ژنتیک بذرها در پی راهی برای افزایش کیفیت، تنوع در شکل و رنگ و بالا بردن محصولات گیاهان است.

نهال اصلاح‌شده چگونه به دست می­‌آید و تفاوت آن با نهال اصلاح‌نشده چیست؟

به‌طورکلی ارگانیسم­‌های اصلاح‌شده در آزمایشگاه و با روش­های مهندسی ژنتیک ساخته می‌­شوند؛ مرحله­‌ی کلیدی در مهندسی ژنتیک برای ایجاد بذرهای اصلاح‌شده شناخت ویژگی دلخواه، جداسازی آن در آزمایشگاه، واردکردن ویژگی در گیاه و سپس تولید انبوه از آن است. روش­های اصلاح بذر در طی سال­های متمادی پیشرفت زیادی کرده است و استفاده از آن­ها از حساسیت خاصی برخوردار است. روش نگهداری و رشد بذرهای اصلاح‌شده به دلیل حساسیت آن­ها به‌گونه‌ای است که تحت مراقبت در گلخانه­‌هایی با شرایط خاص انجام می‌گیرد ­و معمولاً به شکل نهال فروخته می­‌شوند. اتفاقاً خرید نهال اصلاح‌شده به نفع کشاورز نیز است تا مجبور به مراقبت­‌های خاص از بذر نباشد. برای خرید نهال­‌های اصلاح‌شده­ی مثمر و غیرمثمر می­توانید به فروشگاه سایت ما سری بزنید.

تفاوت نهال اصلاح‌شده نسبت به نهال اصلاح‌نشده در مزایایی است که با اصلاح نژاد در گیاه ایجاد می­شود:

 • رشد سریع­‌تر نهال
 • باروری بیشتر
 • بالا بردن ارزش غذایی میوه در نهال­‌های مثمر
 • افزایش مقاومت نهال در برابر آسیب­‌هایی چون آفت، تغییرات آب­‌وهوایی و بیماری
 • کم کردن هزینه­ با افزایش محصول

باوجود ویژگی­‌های مثبت نهال­های اصلاح‌شده مردم نگرانی­‌هایی در مورد محصولات آن­ها نشان داده‌اند برای مثال:

 • گیاهان اصلاح‌شده ممکن است باعث ایجاد حساسیت یا سم در بدن انسان شوند
 • میوه‌های درختان ازنظر ظاهری زیبا اما فاقد ارزش غذایی‌اند

این نگرانی­‌ها می­تواند با آزمایش­های مکرر در آزمایشگاه برطرف شوند و قطعاً قابل‌تعمیم به تمام ارقام اصلاح‌شده نیست. بااین‌حال مردم برای مصرف محصولات ترا ریخته باید از سلامت آن اطمینان کسب کنند.

اصلاح نهال در آزمایشگاه­‌های گیاه­شناسی صورت می­‌گیرد و هرروزه با پیشرفت تکنولوژی روش­های متفاوتی برای انجام آن ایجاد می­‌شود.

نهال اصلاح‌شده مثمر و غیرمثمر چگونه است؟

نهال اصلاح‌شده هم به شکل نهال مثمر و هم نهال غیرمثمر در بازار وجود دارد که به دلیل ویژگی­‌های مثبتی که در گیاه ایجاد می‌­کند و نفعی که برای کشاورز یا خریدار دارد، پرورش آن­ها نیز افزایش پیداکرده ­است.

بذرهای اصلاح‌شده حاوی ویژگی جدیدی هستند که این ویژگی با توجه به تغییر ژنتیکی که در آن­ها صورت گرفته متفاوت است. حتی گاهی می‌­توان بذر را با توجه به خواست مشتری اصلاح‌کرده و نهال آن را به تولید انبوه رساند.

نهال مثمر اصلاح‌شده

 نهال‌­های مثمر یا میوه‌­دار در تغییر ژنتیکی ویژگی­های مختلفی را می‌­توانند کسب کنند مثل افزایش سرعت رشد، بهبود کیفیت میوه، تغییر در ظاهر درخت یا میوه، افزایش طول عمر و مقاومت درخت، افزایش طول مدت نگهداری در انبار و غیره. همین تغییرات باعث شده امروزه کشاورزان و باغداران علاقه­ی زیادی به خرید نهال اصلاح‌شده نشان دهند. شما نیز همین‌الان می­توانید انواع نهال مثمر اصلاح‌شده را از طریق مجموعه‌­ی شتاک تهیه کنید.

نهال غیر مثمر اصلاح‌شده

 اکثر گیاهان غیرمثمر خاصیت زینتی دارند و اصلاح بذر آن­ها می­تواند در شکل این نوع از درختان تأثیر بسزایی داشته: افزایش طول درخت، تغییر در رنگ گل و برگ درخت، افزایش مقاومت گیاه در برابر خطرات بیرونی و غیره. در حال حاضر نیز شهرداری‌ها برای ایجاد فضای سبز در سطح شهرها از نه‌ال­های اصلاح‌شده استفاده می‌کنند و حتی سفارش نوع خاصی از گیاه را به آزمایشگاه­های ژنتیک می‌­دهند.

برای خرید نهال اصلاح‌شده به خاطر حساسیتی که دارند باید از طریق نهالستان­‌های معتبر اقدام کنید و از سالم بودن نهال مطمئن شوید. نهالستان شتاک با در اختیار داشتن مهندسان کشاورزی مجرب نهال­‌های اصلاح‌شده‌ی مثمر و غیرمثمر را پرورش داده است. برای خرید نهال­‌ها به فروشگاه ما سری بزنید یا با ما تماس بگیرید.

۵ قدم برای اصلاح بذر و پرورش نهال اصلاح‌شده

اصلاح نهال در آزمایشگاه­‌های گیاه­شناسی صورت می­‌گیرد و هرروزه با پیشرفت تکنولوژی روش­های متفاوتی برای انجام آن ایجاد می­‌شود؛ بااین‌حال مراحل کلی اصلاح بذر عبارت‌اند از:

 1. استخراج DNA ژن مطلوب: اولین مرحله­‌ی اصلاح بذر استخراج ژن از گیاهی است که ژن مطلوب برای پرورش را داراست. دی‌ان‌ای گیاه با تمام مشخصات آن از سلول خارج می­‌شود تا ویژگی مطلوب از آن جدا شود. این کار در آزمایشگاه و توسط متخصصان گیاه­شناسی انجام می­شود.
 2. شبیه­‌سازی ژن: در هنگام استخراج دی‌ان‌ای تمام صفات گیاه از آن خارج می­‌شود متخصصان از بین ویژگی­‌های استخراج‌شده مشخصه­‌ی موردنظر را جدا کرده و از آن شبیه­‌سازی می­کنند. درواقع هزاران کپی از مشخصه­‌ی موردنظر را می­‌سازند تا به سلول­‌های گیاه جدید اضافه کنند.
 3. طراحی ژن برای سازگاری در گیاه جدید: در این مرحله متخصصان دی‌ان‌ای­های شبیه­‌سازی­‌شده را در کنار دی‌ان‌ای قسمتی از گیاهی که قرار است اصلاح شود قرار می­دهند تا به هم متصل شده و تشکیل یک دی‌ان‌ای را بدهند این کار در لوله‌ی آزمایش با برش ژن‌ها انجام می­‌شود. ممکن است بعضی دی‌ان‌ای‌ها به یکدیگر متصل نشوند که با تغییر در بعضی شرایط امکان آن ایجاد می‌­شود.
 4. کشت بافت: ازآنجایی‌که امکان تغییر تک‌تک سلول­های گیاه وجود ندارد می­توان تنها سلول تغییریافته را در محیط ضد عفونی‌شده کشت داد. بافت­های کشت داده‌شده همان سلول­هایی هستند که ژن مطلوب به آن‌ها اضافه می­‌شود. اضافه کردن ژن به بافت­ها با روش­های مختلفی انجام می­‌گیرد و هدف از آن رساندن ژن مطلوب به هسته­‌ی سلول بدون از بین ­بردن آن است؛ سپس این سلول­‌ها تبدیل به گیاه شده و در گلخانه­‌های مخصوص تا رسیدن به نهال اصلاح‌شده پرورش داده می­‌شوند.
 5. آزمایش: در این مرحله گیاهان اصلاح‌شده چندین بار آزمایش می­‌شوند تا از سلامت و کیفیت آن­ها اطمینان حاصل شود؛ پس از کسب اطمینان می­‌توان نهال ­اصلاح‌شده را پرورش داده و به تولید انبوه رساند.

همان­طور که مشاهده کردید ساخت نهال اصلاح‌شده در آزمایشگاه کار تخصصی محسوب شده و از پس هرکسی برنمی‌آید اما نگران نباشید شما می‌­توانید برای خرید نهال اصلاح‌شده مثمر و غیرمثمر از طریق سایت ما اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی